Nu är de två källorna planerade till juli klara. En liten försening blev det, om man nu kan kalla det försening när de blev klara någonstans vid månadsskiftet juli – augusti.
Det är Lutasio- och Nabanyirakällorna det är fråga om. Här nedan finns några bilder från källorna, liksom provsvar på vattenanalysen.
Lutasiokällan fungerar bra och vattnet är helt rent. Inga E-Coli bakterier påvisade. Det är 80 hushåll med sina husdjur/boskap som vattnet används till. Denna källa har Trollhättan Rotaryklubb som huvudsponsor tillsammans med RDS (Rotary Doctors Sweden).
Nabanyirakällan, vilken har Orust Rotaryklubb som sponsor tillsammans med RDS, är också klar. Vattnet är rent och helt fritt från fekal kontamination.
Odlingsprovet visar att inga E-Coli bakterier finns. Flödet är gott och många hämtar vatten med förtjusning. Det är 65 hushåll med husdjur/boskap som vattnet används till.